Exhibition Archive

Artists and Artistic Directors at RAM gallery 1989 – 2018

2017

MYK STRATEGI, HARD VIRKELIGHET (19.01-12.03)
Anne Biringvad, Ragnhild Lie, Maren Dagny Juell, Kay Williamson

UNTERWANDERUNG (07.04-10.04)
S6XTM_TI, Ignis Al Fata, Scehozaz Wakker, Elbe Lawrence, Dadiana Licciardi, Silenus Wirgo, Dr Mille, Frederic Henry, ChaXcusca, Mykolai Karmonski, Curated by Valerie Mazzanti

FORCE MAJEURE (07.05-21.05)

Julia Pauline Boracco Braaten, Emmy Christensen, Aljosa Erakovic, Solveig Aurora Lien Granberg, Ingvild Hatland, Katrine Rørbakken Lund, Jara Marken, Liv Melin, Hans Hamid Rasmussen, Karin Wyssenbach Røsaker, Liv Tonje Thorsrud, Julia Wallman

DEBATES ON DIVISION (17.06)

Gluklya (Natalia Pershina-Yakimanskaya) and Anna Bitkina,

FØLGE ETTER KATTEN OM NATTEN (31.08-24.09)

Karianne Stensland

LIVING IN THE BEGINNING OF TIMES (05.10-29.10)

Oscar de Carmen & Martina Bobrinkova

 

SEARCHING FOR THE SECRETS AT THE GATES OF DAWN (09.11-03.12)

Johan Urban Bergquist

NEDETID (14.12-21.01.18)

Anna Ihle

2016

SPACES SPEAK #4 (14.01)

HC Gilje & Alexander Rishaug


THE SKY IS ALMOST ALWAYS INCLUDED (21.01-21.02)
Brynhild Seim, Ingebjørg Torgersen, Elinor Ström, Trond Arne Vangen, Morten ML Hansen

HVIT (26.02-27.02) 
Ane Lan


BE EXTENDED (03.03-13.03)
Anneke van der Fehr & Tona Gulpinar

KONSTNÄRHEMMET (31.03-02.05)

Lisa Stålspets

FLESH (13.05-12.06)

Marte Gunnufsen

I WON'T DO WHAT YOU TELL ME (27.10)

Kunst Vardo

TRANSFORMATIONS: I WENT INTO ANOTHER ROOM (01.09-18.09)

Jørgen Frederik Scheel Haarstad

STØV (30.09-28.10)

Toril Redalen

2015

ANGER MANAGEMENT (23.01-01.03)
Idun Baltzertsen

TRANSFORMATOR (06.03-29.03)

Jørgen F. S. Haarstad, Tulla Elieson, Martin Woll Godal

PERSONA / PARIS WALKS (17.04-18.04)

Ane Lan, Kjetil Skøien

CLAYMATES - COLLABORATION WITH KUNSTHØGSKOLEN I OSLO (07.05-17.05)

Irene Nordli, Trine Wester

 

INVASIVE EXOTICS (29.05-28.06)

Tanya Busse, Kristin Tårnesvik, Beatriz Santiago, Muñoz, Matti Aikio, Sara Bjarland, Margrethe Pettersen, Stacey Ho &

Kristin Tårnes

NEW YORK TRILOGY (13.08-28.08)

Hanna Schaich

A REAL WORK OF ART (02.09-20.09)

Corina L. Apostol (ArtLeaks), Nikolay Oleynikov (Chto Delat), Federico Geller, Iulia Toma, Fokus Grupa, curated by Rena Rädle & Vladan Jeremic

RE-REMEMBERING (02.10-02.11)

Tore Reisch

EARTH AND REVERIES OF REPOSE

Per Christian Brown

2014

DE ØVERSTE ETASJER (16.01-16.02)
Hanne Frey Husø

ALT KUNNE VÆRT LITT ANNERLEDES (27.02-23.03)

Hans E. Thorsen

BEYOND DARK (03.04-11.05)

Anne Léger

TIME TRAVEL FOR PEDESTRIANS (22.05-22.06)

Tiril Schrøder, Anne Thomassen

ATARAKSIA (14.08-28.09)

May Snevoll von Krogh

TID FOR KUNST? (14.10-14.11)

Kari Anne Helleberg Bahri

FASTER NIRVANA (28.11-14.12)

Øyvind Suul

2013

THE CLOUD, THE WAVE AND THE KOI REMIX (17.01-17.02)
Camilla Luihn

BOXING MEMORIES (01.03-07.04)

Sabina Jacobsson

LANGS HVER EN VEI (18.04-19.05)

Erlend Leirdal

TALES OF HEROES (30.05-23.06)

Design Flanders, Pieter Boons, Heimat

LYSINSTALLASJON (22.08-29.09)

Eva Kun

RETOUCHING (10.10-17.11)

Kristin Bergaust

HARDT TRANSITS (28.11-20.12)

Neil Forrest

2012

ODE TIL RØTTENE (14.01-26.02)
Torill Brosten og

Gjertrud Hals

JAN STEINUM (03.03-01.04)

Jan Steinum

I LIKE NORWAY AND NORWAY LIKES ME (12.04-20.05)

Dania Burger

TOO SOLID FOR POETRY (07.06-17.06)

Maria Brinch

CATCH 1212 1:2 (16.08-23.09)

Tanja Sæter

REMEMBRANCE OF THE SUN (04.10-11.11)

Kristin Sæterdal

SOUND EXHIBITION (13.11-15.11)

Koka Nikoladze

ET GODT MOTIV (22.11-23.12)

Birgitte Sigmundstad

2011

I SAMSPILL (15.01-27.02)
John K. Raustein & Synnøve Øyen

SMYKKER: INTERNAL LANDSCAPES (10.03-17.04)

Heidi Sand

LIVET TEK FOR MYKJE TID (30.04-29.05)

Magnar Gilberg & Bjørg Nyjordet

THE ACT OF MAKING AS AN ACT OF MAKING (09.06-19.06)

Ann Iren Buan &

Janne Kruse

TRO KOPI (20.08-25.09)

Amy Hunting

3753% TØRDAL (08.10-13.11)

Hilde & Bård Tørdal

SEEING IS BELIEVING (19.11-22.12)

Veronika Moen

2010

REKONSTRUKSJONER (27.02-11.04)
Franz Schmidt

THE CASTLE OF DIANA: CULTURAL MEMORIES (24.04-30.05)

Helene Kortner

COLLECTIVE: GRADUATION SHOW (05.06-20.06)

Oliwia Besczynska, Silje Iren Bergsvik, Are Buraas, Christina Christensen, Cecilie Eidskrem, Ida M. Fridstrøm, Eline Nyhus Granholdt, Sherab Gyaltsen, Johannes B. Hansen, Anette Heramb, Ingvild Holtan, Gunnhilde Høyer, Arna Kristine Lund-Johnsen, Ola Jonsrud, Benedicte Lyssand, Inngunn Paulsen, Maria Skjønsberg, Elizabeth Schei, Tine Semb, Tone Berg Størseth

ONTOLOGOS (21.08-)

Johannes Vemren Rygh

MJUK (02.10)

Hanne Friis

MISE EN ABYME (20.11)

Bull.Miletic

2009

BILLEDVEV (17.01-22.02)
Ragnhild Enge

TAKEAWAY (07.03-19.04)

Brit Dyrnes, Arild Juul

POINT OF VIEW (01.05-21.06)

Siri Hermansen

REALITY-SHOW (22.08-27.09)

Mona Næss

DARKNESS REVEALS (03.10-08.11)

Christina Peel

RAM GALLERI 20-ÅRS JUBILEUMSUTSTILLING (19.11-14.02.10)

James Carpenter, Davidson Norris

2008

PRIVATE PROPERTY (17.01-24.02)
Ingrid Askeland

LYDSIRKEL (01.03-29.03)

Tommi Sarkapalo

FISHEYE (05.04-11.05)

Lise Stang Lund

PROXIMITY PART II (22.05-29.06)

Inger Lise Hansen

NÅ KOSER VI OSS (23.08-28.09)

Maria Rodrigues

SUDDENLY I LOVE YOU (10.10-02.11)

Janne Juvi Rasmussen

ONKEL DRO TIL SAMELAND OG TRODDE HAN VAR I AMSTERDAM (08.11-14.12)

Axel Tostrup-Evensen

2007

TEKSTIL (20.01-18.02)
Marianne Mannsåker

VIDEOVERK (24.02-01.04)

Brite Hindal

SMYKKER (28.04-17.06)

Kaja Gjedebo &

Mette Møller

Formidlingsprosjektet

SMYKKER (25.08-30.09)

Putte Helene Dal

TEKSTIL (06.10-04.11)

Guri Svindahl

SKULPTUR (10.11-16.12)

Barbro Raen Thomassen

2006

TEKSTIL (21.01-26.02)
Ellen Hansen

VIDEOARBEID (04.03-02.04)

Anne Lise Stenseth

METALL (29.04-28.05)

Kaja Gjedebo

TEKSTIL (03.06-25.06)

Bodil Sund

METALLSYMPOSIUM (26.08-24.09)

Lars Sture

TEKSTIL (30.09-29.10)

Tove Pedersen

INSTALLASJON (04.11-10.12)

Fanny Sophie Gjestland

2005

TEKSTIL - KHV PRISVINNER -02 (15.01-13.02)
Alexander Grüner

LYSOBJEKTER OG SKAP (19.02-20.03)

Kathrine & Marianne Berg

VIDEOVERK (09.04-08.05)

Brite Hindal

UNTIGHTEN (15.04-08.05)
Ayako Yamada & Ryo Yamada

TEKSTIL (14.05-19.06)

Ingunn Vestby

METALL (27.08-25.09)

Marta Nerhus

KERAMISKE OBJEKTER OG INSTALLASJON - KHV PRISVINNER - 03 (01.10-30.10)

Jørgen Moe

TEKSTIL (05.11-11.12)

Marianne Moe

2004

TEKSTIL (17.01-15.02)
Synnøve Øyen

METALL (21.02-28.03)

Kirsti Reinsborg Grov

HELSINKI IN OSLO (24.04-23.05)

OBJEKTER (29.05-27.06)

Ary Ketting

TEKSTIL (14.08-05.09)

Tone Hellerud

SKULPTUR (11.09-10.10)

Reinhard Haverkamp

INSTALLASJON (16.10-14.11)

Sissel Bergh

LYSOBJEKTER OG SKAP (20.11-19.12)

Kathrine & Marianne Berg

2003

FOTO/TEKSTIL: "UNDER" (11.01-02.02)
Grete Byrkjeland

VIDEOINSTALLASJON: "POINTS OF NO DISPLACEMENT" (08.02-09.03)

Jadwiga Podowska

TEKSTILINSTALLASJON: "MEMENTO MORI" (15.03-13.04)

Ragnhild Monsen

KONSTRUKSJON: "AKVEDUKT" (03.05-25.05)

Jan Steffensen

OBJEKTER I PORSELEN: "OICS" (31.05-29.06)

Gunhild Vatn

TEGNING/KONSTRUKSJON  (16.08-07.09) 

Kjetil Sivertsen

TEKSTIL (13.09-05.10)

Ann Rasmussen

TEKSTIL - KHV PRISVINNER ÅR 2000 (11.10-09.11)

May Bente Aronsen

KERAMIKK (15.11-14.12)

Nina Malterud

2002

TEKSTIL "PULS" (12.01-27.01)
Ann-Kathrin Samuelsen

INSTALLASJON "MOVING THE OCEAN" (02.02-24.02)

Anne Fløttum

NORSKE TEKSTILKUNSTNERE 25 ÅR (02.03-24.03)

Trine Mauritz Eriksen, shibori.offline

MALERISK TEKSTIL "OVERSIKT" (13.04-26.05)

Anita Røkke Olsen

SKULPTUR "GLOBAL ROMANTIKK" (01.06-30.06)

Stefan Christiansen

TEKSTIL "IRON-MEN" (17.08-08.09)

John K. Raustein

UTSMYKKINGSFONDET FOR OFFENTLIGE BYGG 25 ÅR: TEKSTILER MED LYS "TWILIGHT" (14.09-06.10)

Pernille Stoltze,

Janniche Lie

SKYGGER FRA NATTENS DRØMMER (12.10-10.11)

Helge Røed

KERAMISK INSTALLASJON: "ALICE I UNDERLANDET" (21.11-15.12)

Linda Jansson Lothe

2001

DRIVSTOFF - TEKSTIL (06.01-04.02)

"LUX": TRYKK - TEGN - STING (10.02-04.03)

Edith Lundebrekke

INSTALLASJON: "SEMBLANCE" (10.03-08.04)

Roddy Bell

"WARDROBE WRITINGS" NK 25-ÅRS JUBILEUM (26.04-27.05)

Kari Steihaug

KERAMIKK: KHV PRISVINNER - 96 (07.06-01.07)

Beth Wyller

TEKSTIL: ARABESKER OG TROFEER (18.08-09.09)

Sidsel Palmstrøm

KERAMIKK: KHV PRISVINNER -99 (15.09-14.10)

Elisabeth von Krogh

URBAN ASKETISME - METALL (20.10-11.11)

SKULPTUR "MØTE" (17.11-16.12)

Trude Westby Nordmark

2000

DANUTA HAREMSKA (08.01-06.02)
Danuta Haremska

LISE LARSEN KJELSTRUP (17.02-12.03)

Lise Larsen Kjelstrup

ARNE AALBERG (18.03-16.04)

Arne Aalberg

MAREK CECULA (11.05-04.06)

Marek Cecula

ØYVIND SUUL(15.06-06.08)

Øyvind Suul

ANDERS RISHOVD (10.08)

Anders Rishovd

AUD BÆKKELUND (19.08-10.09)

Aud Bækkelund

EIRIK GJEDREM (16.09-08.10)

Eirik Gjedrem

EVA SCHJØLBERG (19.10-12.11)

Eva Schjølberg

TOVE BEATE GROV (23.11-17.12)

Tove Beate Grov

1999

VIDEOINSTALLASJON (09.01-31.01)
Kristin Bergaust

AVTRYKK (06.02-28.02)

Jennifer Hedvig Clough, Rune Elias Helgesen, Bjørg Nedrebø, Tom Erik Brudvik

SKULPTUR (06.03-28.03)

Elin Drougge

TEKSTIL (17.04-23.05)

Bente Knudsen Sanden

TEKSTIL (29.05-20.06)

Kari Hjertholm

UTSMYKKING - NATIONALTHEATRET STASJON (24.06-04.07)

FFF JUBILEUM (19.08-12.10)

RAM GALLERI 10 ÅR: GARDIN (18.09-17.10)

ALEXANDER & SUSAN MARIS

Alexander Maris, Susan Maris

KRISTIN YTREBERG

Kristin Ytreberg

1998

TEKSTIL (15.01-15.02)
Jorun Halsnes Schumann

METALL (19.02-22.03)

Gunhild Tjåland

UTSMYKKING (28.03-26.04)

Johannes Block Hellum

INSTALLASJON (02.05-24.05)

Kurt Johannesen

O.C.E.A.N ARKITEKTUR (04.06-28.06)

TEKSTIL (22.08-13.09)

Nina Kathrine Risåsen

SMYKKER (24.09-18.10)

Sigurd Bronger

KERAMIKK (24.10-22.11)

Tove-Lise Røkke Olsen

METALL (28.11-20.12)

Elsie-Ann Hochlin

1997

KERAMIKK - FOTOGRAFI: GREAT THINGS FROM SOMEWHERE (04.01-26.01)
Ole Johan Aandal, Irene Nordli, Harald Solberg

SMYKKER - OBJEKTER: ASTROIDÉER (01.02-23.02)

Hilde Dramstad, Camilla Luhin, Alida Rudjord Røiseland, Tor Jørgensen

MIXED MEDIA OG FOTOGRAFI: BEAUTY FOREVER (01.03-23.03)

Anna Lindal

SKULPTUR (05.04-27.04)

Kristine Brodersen

TEKSTIL (03.05-08.06)

Målfidur Adalsteinsdottir

KERAMIKK (14.06-10.08)

Søren Ubisch

TEKSTIL (23.08-21.09)

Solveig Aalberg

TEKSTIL (27.09-26.10)

Gro Jessen

INSTALLASJON (01.11-07.12)

Rolf Starup

1996

SPIN OFF (13.01-04.02) 

Nordisk gruppeutstilling

 

HVIT MYTE (10.02-03.03)
Tone Myskja

TEKSTIL (09.03-31.03)

Anne Knutsen

SMYKKER (27.04-02.06)

Otto Künzli

TEKSTIL (13.06-18.08) 

Åse Ljones

JUBILEUMSUTSTILLING NORSK BILLEDHOGGERFORENING 50ÅR - INSTALLASJON (29.08-15.09)

Inge van der Drift

INSTALLASJON (21.09-13.10)

Karina Aurora Lindell

FIBERKUNST (19.10-10.11)

Gidsken Braadli

KERAMIKK 1996 - UTSMYKKING (23.11-15.12)

 

BYGGESTEIN OG BILDE

1995

BULKA FLAK (07.01-29.01)
Turid Holter

HÅP (09.02-05.03)

Ragnhild Monsen

GJENNOM TRE (11.03-09.04)

Anette Koefoed

INSTALLASJON (08.06-06.08)

Liv Zacharisson

FARGEPROSJEKT (10.08-10.09)

Sunniva McAlinden

 

HÆRVERK PÅ UTSMYKKING (16.09-15.10)

Samarbeid med Arkiteksmuseet
 

J. KIRKERUD, E. LUNDEBREKKE & T.R. PEDERSEN

J. Kirkerud, E. Lundebrekke, T.R. Pedersen

 

SMYKKER (21.10-12.11)
Rian de Jong

TEKSTIL (18.11-17.12)

Eirin Behrens

1994

TEKSTIL (09.01-30.01)

Jeanette Eek Jensen

 

KERAMIKK (05.02-06.03)

Pekka Poo Persson, Bernd Pfeiffer

 

SMYKKER (12.03-17.04)

Sigurd Bronger

 

HOMMAGE Á KURT SCHWITTERS (23.04-20.05)

Merete Berg Toreg, Rolf Sextro, Michael Stephan, Charles Michalsen, Brigitte Raabe, Ellen-Maria Heggdal

 

KERAMIKK (09.06-07.08)
Hanne Heuch

SKULPTUR (13.08-04.09)

Toril Rygh

TEKSTIL (08.09-02.10)

Marit Gulbrandsen

TOVE LISE RØKKE OLSEN

Tove Lise Røkke Olsen

UNN SØNJU

Unn Sønju

1993

DEN OLYMPISKE ILD - IDÉKONKURRANSE OL-94 (14.01-31.01) 

INSTALLASJON (06.02-28.02)

Kjetil Skøien
 

INSTALLASJON (17.04-23.05)

Kyrre Andersen og Liv Anne Lundberg
 

IDEUTKAST UTSMYKKING VÆRNES LUFTHAVN DEL 1 (25.05-06.06)

TEKSTIL (10.06-08.08)

Lia Cook

KERAMIKK (14.08-12.09)

Peter Voulkos

GRAFIKK SOM UTSMYKKING (16.09-03.10)

Randi Eilertsen, Reidun Angell, Tom Gundersen, Laila Hilsen, Steinar Klasbu, Yngve Zacharias, Hanne-May Scheen, Tore Aarholt

IDEUTKAST UTSMYKKING VÆRNES LUFTHAVN DEL 2 (06.10-10.10)

Alex Booker, Anders Tomre, Bjørn K. Nilsen, Søren von Ubisch

MØBLER (16.10-07.11)

Kristine Kaspersen og Tina Falch

INSTALLASJON: "FLOURISERENDE TEPPER" (04.11-12.12)

Tove Pedersen, Rolf Bender

1992

TEKSTIL (09.01-09.02)

Bjørg Heggstad Jakkhelln

RUNWAYS (21.02-15.03)

Helge Røed

AXIS (28.03-26.04)

Nils Henrik Asheim og Tor Lindrupsen

PERSPEKTIVER PÅ TEKSTIL UTSMYKKING (08.05-14.06)

Dorothea Volkart Nordah, Norske Tekstilkunstnere

METALL (02.07-02.08)

Synnøve Korssjøen

SMYKKER (08.08-06.09)

Lars Sture

PANORAMA (25.09-11.10)

Arne Aalberg, Kyrre Andersen, Sigurd Brogner, Lillian Eliassen, Tina Falch, Marit Gulbrandsen, Elise-Ann Hochlin, Jeannette Eek Jensen, Kristin Kaspersen, Annette Koefoed, Synnøve Korssjøen, Karin Aurora Lindell, Liv Anne Lundberg, Bjørg Nedrebø, Pekka Po Persson, Bernd Pfeiffer, Tove Lise Røkke Olsen, Bente Knudsen Sanden

TEKSTIL (10.10-08.11)

Guri Svindahl

INSTALLASJON (14.11-20.12)

Inge van der Drift

1991


BRITISH CERAMICS IN NORWAY (24.01-17.02)

Alison Britten, Steve Buck, Robert Cooper, Colin Gorry, Linda Gunn-Russel, Dan Kelly, Martin Lewis, Carol McNicoll, Henry Pim, Peter Smith, Angus Suttie, Tristan Williams, Takeshi Yasuda

 

STUP (28.02-23.03)

Astrid Ræstad Synnes, Freidis Einarsen, Heidi Rognskog, Bjørg Nedrebø

 

MULTIVISJONER (06.04-14.04)

Inger Johanne Byhring, Casper Evensen, Guri Dahl, Clas Hansen, Espen Tollefsen

 

LANDSKAP (18.04-12.05)

Per Berntsen

 
DET GUDOMMELIGE SENSORIUM (10.08-01.09)

Ann-Elise Pettersen, Einar Hyndøy

SMYKKER (08.09-06.10)

Liv Blåvarp

MØBLER (18.10-17.11)

Morten Steen Kaels

EN TID I BERGEN (23.11-22.12)

Liv Due, Aud Gisholt, Elisa Helland Hansen, Eyvind Hermansen, Hanne Heuch, Kjell Johannessen, Anne Lise Karlsen, Tove Kristiansen, Torbjørn Kvasbø, Torunn Myrann, Anne Marit Opstad, Helge Simonsen, Harald Solberg, Gunnar Thorsen, Marit Tingleff, Øyvind Tigleff, Kirsten Øverås

1990


PERFORMANCE (20.01-10.02)  
Svein Ove Kirkhorn, Christen Sverre m.fl.

INTEGRERT UTSMYKKING (22.02-11.03) 
Tone Saastad, Liv Anne Lundberg og Kyrre Andersen, Tor Hvamen, Audgunn Naustdal Holsen, Jørund Fjøsne, Bjørn K. Nilssen,

Lilian Dahle m.fl.

UTGANGSPUNKT PAPIR (15.03-12.04)         
Gabriella Gøransson, Gjertrud Hals, Alison Leggat, Kaja B. Røed, Hanne-May Scheen


BYROM - Plassdannelser (26.04-16.05)
Johan Sandborg      

LEIRE PÅ RAM - SEKS SIDER AV SAMME TID (26.05-24.06)

Finn Alsos, Lisbet Dæhlin, Nina Malterud, Søren Ubisch, Elisabeth von Krogh,

Beth Wyller

ARKITEKTONER (31.08-16.09)

Jo Aastorp, Rønnaug Beate Mork, Helge Torsten Nes, Anne-Siri Baardsen, Tor Helge Storkaas, Solvår Waagø, Tore Nybø, Aylin Jørgensen-Dahl, Marte Vikheim

 

FILT (27.09-21.10)

Kristine Brodersen, Beret Aksnes, Gunvor Olsen

 

LUBITEL (25.10-18.11)

Jamie Parslow

 

JULEUTSTILLING (24.11-23.12)

Leif Stangby-Nilsen, Karen Klim, Anneline Sund, Tove lise Røkke Olsen, Karen Disen, Hanne Lunder, Kjell Johannesen, Rigmor Hovland 

1989   


GLASS (24.08-24.09)
Ulla Mari Brantenberg, Synnøve Ellingsen, Karen Klim, Jorun Kraft Mo, Mikkel Mc, Guttorm Nordø, Britt Smelvær, Bente Stokke

STOFFTRYKK (05.10-05.11)
Katrine Giæver, Wenche Nilsen Stranden,

Eli Solsrud

MILKY WAYS (09.11-26.11)       
Kjetil Skøien, Arnhild Litlere, Rolf Wallin

STØY OG SKJERM (29.11-10.01)
Synnøve Elingsen, Johannes Bloch Hellum, Magne Aarvik, Gunn Harbitz, Dag Skedsmo, Nils Aasland, Harriet Backer og Olav Storø        

RAM Artistic Directors  
1989–1997 Lotte Sandberg

1997–2001 Heidi Sand

2001–2005 Astrid Andreassen

2005–2014 Gudrun Eidsvik

2014–2018 Madeleine Park

2018–  Joakim Borda-Pedreira